Ty nechceš darček?

Autor: Katarína Michalková | 25.12.2016 o 8:52 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  263x

Ty nechceš darček? Aj tak ho dostaneš. Však sú Vianoce a ľúbim ťa, tak ti kúpim darček. V živote by mi nenapadlo, že si kvôli Vianociam založím blog. Ale je tu predvianočný čas, advent, ako sa hovorí, a ja cítim v duši smútok.

Zarábam peniaze. Nedá sa tomu vyhnúť, potrebujem ich. Nemám ich veľa. A veľa ľudí ich tiež nemá veľa, aspoň to hovoria. Ale nebráni im to v tom, aby ich mávnutím ruky oplieskali v nákupnom centre za nejakú zdanlivo dôležitú vec, ktorou o pár dní potešia svojich blízkych. Príde mi to nechutné. Vážim si svoju prácu aj svoje peniaze a aj ľudí, ktorí sú okolo mňa. Preto z nich nerobím terče mojich túžob.

Myslím, že ľudia nejako obrátene vnímajú ako prejav úcty niekomu kúpiť (na Vianoce, či k sviatku) darček. Áno, darček má zmysel, keď niekomu kúpim to, na čo nemá peniaze, a potrebuje to. A povie mi, že to potrebuje. Nie je to teda môj výmysel, že ten človek túto vec potrebuje. Tak mu to dám, keď môžem. Ale nebudem za to čakať odmenu v podobe emócie pri rozbalení darčeka. A nebudem čakať ani to, že mi to raz nejako oplatí, alebo že sa o ten darček bude príkladne starať. Tá vec, ktorú som kúpila, je už totiž jeho, nie moja.

Prejav úcty je niekoho vnímať a dať mu priestor, aby sa vyjadril. Nie opíjať ho rožkom. Aj keby bol ten rožok namočený v najdrahšom šampanskom. A vnímať človeka neznamená mu hneď aj vyhovieť. A dať mu to, čo si myslí, že chce.

Mnoho ľudí vie rozumne narábať s peniazmi, ale pri predvianočných nákupoch temer každý popustí uzdu svojmu koňovi, teda peňaženke. Systém na to aj vymyslel predvianočné prémie a trináste platy. Robí nám to dobre. Vianoce sú vlastne takou masovou masturbáciou. A aj keby sme si priamo nechceli robiť dobre, tak si aspoň nechceme robiť zle. Na to by mal málokto žalúdok, zraniť svoje deti či rodičov tým, že im nedá pod stromček darček. Vlastnoručne položí. Všetci sa spolu stretneme a budeme spolu chvíľu šťastní. A umocníme to rozbaľovaním starostlivo vybraných darčekov. Len pri tom obdarúvaní stále na kohosi zabúdame.

Kto nám to dal život? Naša mamička? Ocko? Na kto dal život im? A kto dal život našim prapraprapraprapraprastarým rodičom? Vďaka komu tu vlastne sme?

Ľudstvo stále nevymyslelo adekvátny spôsob, ako kvalitne a zmysluplne žiť mimo Zeme. Nie je to náhodou. Som si istá, že obývať inú planétu budeme schopní až vtedy, keď si začneme vážiť túto. Ona nám dala život. Vianoce. Rodiny, priateľov. Darčeky. Takže by sme nemali zabúdať pri vianočnom veselení a objímaní blízkych na túto našu megamatku a uctiť si aj ju. Aký darček dáme Zemi? Nejaký predmet, vyrobený z jej vyčerpateľných zdrojov a keď sa buchneme po vrecku, tak aj nie v Číne? Mamička, odstrihnem ti vlasy a vyrobím ti z nich parochňu. A to bude darček pre teba. Mamička, prečo sa neusmievaš?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?